16/12/2025

Fysioterapialla keskeinen rooli tulevaisuuden sote-palveluissa

Suomen Fysioterapeutit tukee sosiaali- ja terveydenhuollon palveluvalikoimaa koskevan lainsäädännön tavoitteita, jotka painottavat tarveperiaatetta, turvallisuutta, vaikuttavuutta, kustannusvaikuttavuutta sekä läpileikkaavina periaatteina yhdenvertaisuutta ja ihmisarvon loukkaamattomuutta. Sääntelyn onnistuminen edellyttää kuitenkin kansallista ohjausta, ammattiryhmien osaamisen täysimääräistä hyödyntämistä ja asiakasohjautuvuuden kehittämistä.

Sosiaali- ja terveysministeriössä valmistellaan parhaillaan sosiaali- ja terveydenhuollon palveluvalikoimaan liittyvää lainsäädäntöä osana hallitusohjelmaa ja kansallista palvelureformia. Kyseessä on merkittävä kokonaisuus, sillä se määrittää jatkossa ne periaatteet, joiden perusteella palvelut ja menetelmät kuuluvat julkisin varoin rahoitettuun palveluvalikoimaan.

Terveydenhuollon palveluvalikoimaa sovelletaan sekä julkisella että yksityisellä sektorilla. Linjauksilla on siten laajoja vaikutuksia myös fysioterapeuttien työhön ja palvelujen saatavuuteen.

Painopisteinä vaikuttavuus ja ennaltaehkäisy

Lakiehdotusten tavoitteena on mahdollistaa palveluja ja menetelmiä koskevat päätökset, jotka lisäävät hoidon vaikuttavuutta ja kustannusvaikuttavuutta. Samalla painotusta halutaan siirtää väestön terveyttä ja hyvinvointia edistäviin sekä sairauksia ja sosiaalisia ongelmia ennaltaehkäiseviin palveluihin.

Suomen Fysioterapeutit kannattaa näitä periaatteita. Fysioterapialla on keskeinen rooli toimintakyvyn edistämisessä, varhaisessa tuessa ja ennaltaehkäisyssä, eli juuri niissä palveluissa, joita uudistuksella pyritään vahvistamaan.

Liitto korostaa ministeriölle antamassaan lausunnossa, että sääntelyn onnistuminen edellyttää huolellista jalkauttamista käytännön työhön. Tämä vaatii riittävää kansallista ohjausta sekä työntekijöiden kouluttamista kaikissa sosiaali- ja terveydenhuollon organisaatioissa.

Tehokas asiakasohjautuvuus vaatii ydinosaamisen tunnistamista

Palveluja tulee kehittää niin, että palvelua tarvitseva henkilö ohjautuu oikea-aikaisesti sen ammattihenkilön luo, jolla on tarpeeseen nähden paras osaaminen. Kaikkien ammattiryhmien ydinosaaminen tulee tunnistaa ja hyödyntää osana hoitoketjuja, palvelukokonaisuuksia ja moniammatillista yhteistyötä. Fysioterapeuttien suoravastaanotto on hyvä esimerkki toimivasta kansallisesta mallista.

Palveluvalikoimaan liittyvä päätöksenteko tulee perustumaan tutkimusnäyttöön ja hyviin hoito- ja toimintakäytäntöihin. Liitto painottaa lausunnossaan, että myös terveystieteiden ja fysioterapiatieteen tutkimuksen asema ja rahoitus on turvattava. Ilman riittävää tutkimusta ei synny vaikuttavuusnäyttöä, joka mahdollistaa palvelujen kehittämisen ja käyttöönoton.

Olennaista on myös pienten ja keskisuurten yritysten toimintamahdollisuuksien turvaaminen. Sääntelyn ei tule lisätä hallinnollista taakkaa kohtuuttomasti tai heikentää fysioterapiayrittäjien mahdollisuuksia tuottaa palveluja osana palveluvalikoimaa.

Fysioterapialla keskeinen rooli tulevaisuuden sote-palveluissa

Katri Partanen

Erityisasiantuntija
(julkinen sektori, suoravastaanotto, kansainväliset asiat)

p. 0207 199 596
katri.partanen@suomenfysioterapeutit.fi | Lähetä turvapostia