Erikoisasiantuntijat

Suomen Fysioterapeutit myöntää ammatillisesti ansioituneille jäsenilleen erikoisasiantuntijanimikkeitä. Fysioterapian erikoisasiantuntijalta edellytetään sekä vahvaa kliinistä osaamista että fy­sioterapia-alan teoreettista hallintaa. Heidän erikoisalueen asiantuntijuuttaan voidaan hyödyntää erityisesti kouluttajina, lausunnonantajina ja työryhmissä.

Voimassa olevat nimikkeet:

 TUKI- JA LIIKUNTAELIMISTÖN (TULE) FYSIOTERAPIA
Ilkka Hakala ilkka.hakala@gmail.com
Voimassa: 31.12.2026
Aleksi Isomäki aleksi.isomaki@gmail.com
Voimassa: 31.12.2026
 Janne Koponen janne.koponen@ftjk.fi
p. 050-472 6225
Voimassa: 31.12.2024
 Mikko Lausmaa mikko.lausmaa@loistoterveys.fi
 Voimassa: 31.12.2025
 Markku Paatelma markku.paatelma@fysios.fi  Voimassa: 31.12.2026
 Keijo Pitkämäki keijo.pitkamaki@fysios.fi  Voimassa: 31.12.2026
 Jari Rautiainen jari.rautiainen@fysios.fi   Voimassa: 31.12.2030
 Markku Riihinen markku.riihinen@iwn.fi  Voimassa: 30.6.2031
 Niklas Särkilahti niklas.sarkilahti@gmail.com  Voimassa: 31.12.2025
Sami Tarnanen sami.tarnanen@gmail.com Voimassa: 31.12.2026
 Mika Ulaska mika.ulaska@gmail.com  Voimassa: 31.12.2030

 

LASTEN FYSIOTERAPIA
Nita Tolvanen nita.tolvanen@saunalahti.fi 
p. 0400 989 542
Voimassa: 31.12.2026

 

KIPUFYSIOTERAPIA
Jolanda Ehrström jolanda.ehrstrom@mehilainen.fi Voimassa: 31.12.2028

 

AIKUISTEN NEUROLOGINEN FYSIOTERAPIA
Cecilia Löfgren pc.lofgren@myhome.fi Voimassa: 31.12.2028
Kirsi Säynevirta kirsi.saynevirta@gmail.com Voimassa: 31.12.2028

 

TYÖFYSIOTERAPIA
Maija Paukkunen Voimassa: 31.12.2028
Erikoisasiantuntijat

Katri Partanen

Erityisasiantuntija
(julkinen sektori, suoravastaanotto, kansainväliset asiat)

p. 0207 199 596
katri.partanen@suomenfysioterapeutit.fi
@KatriSF

» Lähetä henkilökohtainen suojattu sähköposti