17/09/2026

Tekoäly, yrittäjyys ja fysioterapian tulevaisuus puhuttivat IPPTA:n kokouksessa Hampurissa

Suomen Fysioterapeuttien erityisasiantuntija Jarmo Mäkelä osallistui International Private Physiotherapy Associationin (IPPTA) kokoukseen Hampurissa 9.–10.9.2026. IPPTA kokoaa yhteen yksityisen fysioterapian kansallisia järjestöjä eri puolilta maailmaa ja tarjoaa jäsenilleen mahdollisuuden jakaa tietoa ja kokemuksia alan kehittämisestä.

Kaksipäiväisen tapaamisen ensimmäisen päivän pääaiheena oli tekoälyn hyödyntäminen yksityisen fysioterapiayrityksen ja sen palveluiden kehittämisessä. Michael Rowen vetämässä työpajassa tekoälyn mahdollisuuksia tarkasteltiin käytännönläheisesti: miten tekoälyä voidaan hyödyntää esimerkiksi sisällöntuotannossa, viestinnässä, yrityksen löydettävyyden ja luotettavuuden vahvistamisessa sekä liiketoiminnan kasvun tukena.

Työpajassa osallistujat pääsivät myös itse rakentamaan erilaisia konkreettisia skenaarioita. Mäkelän mukaan juuri käytännön kokeilu oli päivän tärkeintä antia. Oppeja voidaan hyödyntää eri maissa esimerkiksi fysioterapiayrittäjien tukemisessa ja yrityksille suunnattujen koulutusten kehittämisessä.

Toisen päivän keskusteluissa keskityttiin muun muassa yksityisen fysioterapian hallinnolliseen taakkaan, vaikuttavuustiedon keräämisen mahdollisuuksiin ja haasteisiin sekä IPPTA:n toimintaan ja tuleviin rooleihin. Keskusteluissa nousivat esiin myös eri maiden toisistaan poikkeavat vakuutusjärjestelmät ja vakuutusyhtiöiden muuttuva rooli.

Suomen edustajana toin keskusteluun Suomessa ilmeneviä ongelmia ja toimintatapoja, Mäkelä kertoo.

Erityisen hyvä asia oli, että vakuutusyhtiöiden toiminnasta päätettiin käynnistää oma jatkoselvitysprosessi. Sen avulla voidaan muodostaa kokonaiskuvaa tilanteesta ja etsiä hyviä toimintatapoja ja ratkaisuja, joiden avulla voisimme vaikuttaa vakuutusten sisältöön ja toimintaan.

Eroja ja yhtäläisyyksiä

Kokous tarjosi myös mahdollisuuden vaihtaa ajatuksia eri maiden fysioterapiayrittäjyydestä ja tutustua muiden maiden toimintatapoihin. Kansainvälinen yhteistyö auttaa tunnistamaan sekä eri maiden erityispiirteitä että niitä haasteita, jotka ovat yhteisiä yksityiselle fysioterapialle eri puolilla maailmaa.

Kokouksen yhteydessä julkistettiin myös seuraavan IPPTA-tapaamisen ajankohta ja paikka. Vuoden 2027 kokous järjestetään Guadalajarassa, Meksikossa 18.–19.5.2027. Samalla valmisteltiin ensi vuoden kokouksessa käytäviä IPPTA:n henkilövaaleja ja keskusteltiin järjestön tulevista tehtävistä ja rooleista.

IPPTA-yhteistyö on yksi esimerkki siitä, miten Suomen Fysioterapeutit toimii myös kansainvälisesti ja tuo kansainvälisistä keskusteluista tietoa suomalaisen fysioterapian ja fysioterapiayrittäjyyden kehittämiseen.

Tekoäly, yrittäjyys ja fysioterapian tulevaisuus puhuttivat IPPTA:n kokouksessa Hampurissa

Jarmo Mäkelä

Erityisasiantuntija
(yrittäjät, työterveyshuolto)

p. 0207 199 597
p. 040 868 1779
jarmo.makela@suomenfysioterapeutit.fi | Lähetä turvapostia