07/02/2026

Pauliina Salonen on Vuoden Fysioterapeuttiopiskelija 2026!

Vuoden Fysioterapeuttiopiskelijaksi on valittu Pauliina Salonen Laurea-ammattikorkeakoulusta. Valinta julkistettiin tänään 7. helmikuuta valtakunnallisessa opiskelijatapahtuma SFOT:ssa Joensuussa.

Ripeänä, ahkerana ja aidosti innostuvana persoonana tunnettu Salonen oppii mielellään uutta ja innostaa samalla myös muita ympärillään.

Haastavasta elämäntilanteesta ponnistava opiskelija on valmistumassa ammattiin puoli vuotta etuajassa – erinomaisin arvosanoin. Opintomenestystä ei ole heikentänyt sekään, että hän on opintojensa ohella tehnyt myös töitä Uudessa Lastensairaalassa.

Opiskelutoverit kuvailevat Salosta sitoutuneeksi, osaavaksi ja ammattimaiseksi. Sen lisäksi hän on monelle luotettava ystävä, joka luo ympärilleen turvallisen ja motivoivan ilmapiirin.

Suomen fysioterapeuttiopiskelijoiden verkoston edustajat valitsevat Vuoden Fysioterapeuttiopiskelijan vuosittain yhdessä Suomen Fysioterapeuttien ja Fysioline Oy:n kanssa. Palkinnoksi voittaja saa 1000 € arvoisen Fysioline-stipendin.

Paljon onnea, Pauliina!